H.C. Andersen Festivals – Musicalkoncert 2026

På scenen kan du opleve Odense Symfoniorkester
sammen med fire af Danmarks allerbedste
musicalsangere: Caspar Phillipson,
Isabel Schwartzbach,
Lea Thiim Harder og Anders Gjesing.

Koncerten præsenteres af H.C. Andersen Festivals
og Mikkel Rønnow Musicals i samarbejde med Odense Symfoniorkester .

Varighed ca.:  1 time og 15 minutter.

 

(ikke en del af Odense Symfoniorkesters billetsalg)

13. aug 2026

Tid: 20:00
Sted: ODEON, Odense
Pris: 249 kr. + gebyr.

14. aug 2026

Tid: 20:00
Sted: ODEON, Odense
Pris: 249 kr. + gebyr.

Koncerter

13. aug 2026 20:00
14. aug 2026 20:00
Find billetter

Når H.C. Andersen Festivals 2026 åbner torsdag 13. august i ODEON sker det med musikken fra en ny, storslået musical om H.C. Andersen. Det er den anerkendte teaterproducent Mikkel Rønnow, der er ved at skabe den internationale musical ’ANDERSEN’ om Danmarks største kulturpersonlighed nogensinde, og allerede til sommer kan du høre det meste af musikken fra den kommende musical.

Til musicalkoncerten kan du glæde dig til forrygende ny musicalmusik af den danske komponist Johannes Steinray for det helt store symfoniorkester plus rytmegruppe, solister og kor. Musikken er en orkestralt overdådig fortolkning både af digteren Hans Christian Andersens liv og af udvalgte karakterer og situationer fra nogle af de mange eventyr.

Sangene er en dejlig blanding af intime ballader, tempofyldt moderne musical og øjeblikke af imponerende, filmisk storhed. På scenen kan du opleve Odense Symfoniorkester sammen med fire af Danmarks allerbedste musicalsangere: Caspar Phillipson, Isabel Schwartzbach, Lea Thiim Harder og Anders Gjesing.

Musicalkoncerten kan opleves den 13. og 14. august kl. 20.00 i ODEON.

Entré: 249 kr. + gebyr.

Gå til toppen

Obs!

Ok, det er forstået!