VERDENS BEDSTE KONCERT
– MED PHILLIP FABER

Dirigent og konferencier: Phillip Faber

Koncerten varer cirka 1 time og 50 minutter inkl. pause

08. nov 2024

Tid: 19:30
Sted: Carl Nielsen Salen, Odense Koncerthus
Pris: Sælges i løssalg fra 5. oktober 2023, kl. 10.00

09. nov 2024

Tid: 15:00
Sted: Carl Nielsen Salen, Odense Koncerthus

Koncerter

08. nov 2024 19:30
09. nov 2024 15:00
Find billetter

Koncerten er også en del af koncertpakken KLASSISK + – læs mere om pakken her

Kære Publikum

Jeg har fået lov til at sammensætte en koncert med den smukkeste musik, der findes. Den kommer til at bestå af alt fra de sarteste, mest enkle til de mest komplekse og storslåede øjeblikke fra musikhistorien. Symfoniske udpluk, ture ud i verden og store strøg hen over de epoker, der har formet musikken og symfoniorkestrets lyd.
Hvis du aldrig før har været til en klassisk koncert, er dette det perfekte sted at begynde. For på denne aften svæver vi mellem tidsaldre og stemninger og skaber forbindelser mellem værker, der ellers er skilt ad af hundredvis af år. Du vil opleve, at lyden af de store mestre er så betagende smuk, at den vil få dig til at give dig hen i en sådan grad, at du i et kort øjeblik glemmer, at du sidder og lytter til – nå ja – verdens bedste koncert.

Mange hilsner
Phillip Faber

Gå til toppen

Obs!

Denne side undestøtter måske ikke din browser. Læs mere her om hvordan du kan opdatere din browser: http://browsehappy.com/

Ok, det er forstået!